שאלות ותשובות בנושא ניתוחים בריאטריים

השמנה קיצונית היא סכנה משמעותית במאה ה-21. רבים מנסים לרזות לאורך שנות חייהם ללא הצלחה, לעיתים למרות המודעות לסכנות ההשמנה. הם מעוניינים לגשת ולבצע ניתוח הרזייה, אשר מציע פתרון יעיל ודרמטי לבעיית ההשמנה ונתקלים בדרך בלא מעט שאלות חשובות. הנה  10 תשובות לשאלות הנפוצות ביותר:

מהו ניתוח בריאטרי?

ניתוח בריאטרי הוא ניתוח לטיפול בהשמנה קלינית. שם זה מתייחס לקבוצה של כמה ניתוחים, ביניהם מעקף קיבה וניתוח שרוול. הניתוחים מסייעים למטופלים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית לאכול פחות, לנתב את ספיגת הקלוריות בגוף בצורה שונה ובכך לרזות.

 האם אני מועמד מתאים לניתוח בריאטרי?

המועמדות לניתוח בריאטרי נבדקת לפי מספר קריטריונים. המצב הבריאותי הכללי של המטופל, משקלו ומדד ה-BMI שלו. מועמדים בעלי BMI הגבוה מ-40 או בעלי BMI 35 וסובלים ממחלות נלוות כמו סכרת, יתר לחץ דם ושומנים בכבד יתאימו לניתוח, בתנאי שיעברו את הבדיקות המקדימות בהצלחה. השיקול האם לפנות לניתוח צריך להיעשות תוך ליווי של רופא מטפל או כירורג המתמחה בניתוחים אלו.

מהו ה-BMI?

מדד ה-BMI הוא מדד לחישוב מסת הגוף. החישוב נעשה באמצעות שימוש במשוואה פשוטה לפיה מחלקים את משקל הגוף בקילוגרמים בגובה בריבוע, על פי מטרים. תוצאת המשוואה היא ה- BMI האישי של כל מטופל.

אילו בדיקות מבוצעות לפני ניתוח בריאטרי?

תהליך הפנייה לניתוח בריאטרי כולל מספר בדיקות, ביניהן בדיקה רפואית כללית, אולטרסאונד של הבטן והחזה, חוות דעת פסיכיאטרית ובדיקות נוספות. הרופא יוכל לבקש בדיקות מקיפות נוספות בהתאם למצבו הפיזי של המועמד.

עד כמה הניתוח יכול לשנות את מבנה הגוף ולהטיב עם בריאותי?

הניתוח משנה את איכות החיים של המטופל הסובל מהשמנה באופן קיצוני. במהלך החודשים והשנים לאחר הניתוח המטופל ישיל קילוגרמים רבים ממשקלו ויוכל להגיע למשקל תקין. חשוב לציין שלצד הניתוח יש לקיים אורח חיים בריא, הכולל פעילות גופנית. שני הנתונים יחד יוצרים בריאות תקינה יותר, כאשר מרבית המחלות המלוות השמנת יתר יכולות להיעלם לאחר הניתוח.

מהו משך האשפוז בבית החולים לאחר הניתוח?

משך האשפוז נקבע על פי סוג הניתוח ומצבו של המנותח לאחר הניתוח. לרוב, ניתוח מעקף קיבה יוביל לאשפוז של בין 5-7 ימים. ניתוח שרוול ידרוש אשפוז של בין 4-7 ימים, בהתאם למצב המנותח.

מה כוללת תקופת ההחלמה מהניתוח?

תקופת ההחלמה מהניתוח כוללת התמודדות עם מספר שינויים עיקריים. ראשית, המנותח צריך לעקוב אחרי תפריט מוקפד, לפי הנחיות של דיאטנית וצוות הרופאים. זהו תהליך הדרגתי שמלמד למעשה את המטופל לצרוך את המזון בצורה נכונה לאחר הניתוח. בנוסף, עליו להתרגל לצריכת ויטמינים, המהווה חלק חשוב בהתמודדות עם השינוי.

לצד ההתמודדות עם הקושי לאכול והסתגלות לתזונה שונה, מתמודד המטופל עם כאבים קלים בימים שלאחר הניתוח, כתוצאה מהחתכים הנוצרים בגוף במהלך התהליך הכירורגי והתפרים. תופעות כמו אי נוחות, בחילה, הקאות ותופעות לוואי נוספות.

מתי ניתן לחזור לשגרה לאחר הניתוח?

החזרה לשגרת הפעילות הרגילה מותנית במצבו הפיזי של המנותח. לרוב, ההחלמה נמשכת בין שלושה לשישה שבועות. ביקורות רפואיות הנערכות לאחר הניתוח יסייעו למטופל להחליט האם הוא יכול לחזור לשגרה פעילה ומתי.

האם אוכל להנות מאוכל לאחר הניתוח?

בשבועות הראשונים לאחר הניתוח תפריט המטופל מוגבל יחסית, בהתאם להנחיות של הצוות הרפואי המלווה. בהמשך ניתן להכניס עוד ועוד מזונות לתפריט. ניתן להנות מאוכל בכמויות קטנות יותר.

מהי חשיבות הפעילות הגופנית להצלחת הניתוח?

חשוב מאד לשלב פעילות גופנית לאחר ניתוח בריאטרי, על מנת ליצור שינוי פיזי משמעותי ולחזק את הגוף לאחר הניתוח.

האם ניתן להיכנס הריון לאחר ניתוח בריאטרי?

המלצת הרופאים היא לא להיכנס להריון במשך שנה לאחר הניתוח, עד להחלמה מוחלטת של הגוף. לאחר מכן, ניתן בהחלט להיכנס להריון.


לצפייה בתמונות לפני ואחרי ניתוחים בריאטרים – תמונות לפני ואחרי

 לשאלות ותשובות נוספות בנושא ניתוחים בריאטרים  – שאלות נפוצות


נשארתם עם שאלות? רוצים לקבל ייעוץ בדרך להתחלת חיים חדשים? צרו איתנו קשר

ד"ר שמעון ספוז'ניקוב הוא כירורג בכיר בעל ניסיון של שנים בתחום ניתוחי ההרזיה. מאחוריו עשרות ניתוחי מעקף קיבה ושרוול שהעניקו למטופלים שער לחיים חדשים – בריאים יותר.

צרו קשר וקיבעו פגישת ייעוץ במרפאה. זהו הצעד הראשון בדרך לחיים חדשים, בגוף בריא יותר ובלי דיאטות מייאשות.

צרו קשר עכשיו.