ניתוח בריאטרי – ניתוח קיצור קיבה – מידע מקיף

השמנת יתר חולנית, טומנת בחובה סיכונים ובעיות רפואיות רבות כגון: סוכרת, לחץ דם גבוה ודום נשימה בשינה – בעיות אשר עלולות במקרים מסוימים אף לסכן את חייהם של הסובלים ממנה. מכיוון שהקפדה על דיאטה ופעילות גופנית, אינם מהווים תמיד כאמצעים מספקים לטיפול בהשמנת יתר חולנית, הדרך היחידה להתגבר על הבעיה תהיה באמצעות ניתוח הרזיה – ניתוח בריאטרי. ד"ר שמעון ספוז'ניקוב, מתמחה בביצוע ניתוחי הרזיה מסוגים שונים, כאשר המטרה המשותפת לכלל הניתוחים היא להגביל את צריכת המזון כמו גם את ספיגת הרכיבים התזונתיים ועל ידי כך לסייע בהפחתה במשקל.

ניתוח קיצור קיבה פרטי או ניתוח דרך קופת חולים

אנשים רבים אשר זקוקים ומעוניינים לעבור ניתוחי הרזיה, מוצאים את עצמם מתלבטים האם לעבור את הניתוח דרך קופת חולים או באופן פרטי. ברוב המקרים, השיקולים אשר יכריעו את הדילמה בקרב אותם האנשים יהיו, עלויות הניתוח בכל אחת מהאפשרויות וגובה ההפרשים בעלויות, הרמה המקצועית והניסיון של המנתח ותנאי האשפוז. ד"ר שמעון ספוז'ניקוב מבצע ניתוחי הרזיה גם בבית חולים ציבורי , גם באופן פרטי וגם דרך קופות החולים. ד"ר ספוז'ניקוב עובד עם כללית מושלם, מאוחדת, מכבי וביטוחים פרטיים:

  • חולים בעלי ביטוח של כללית מושלם מוזמנים לפנות ישירות למרפאה של ד"ר ספוז'ניקוב ולקבוע תור (השתתפות עצמית עבור ביקור בעלות של 150 ₪ בלבד) במקרים של ניתוחים המבוצעים על ידי הדוקטור בבית חולים פרטי: קיימת השתתפות עצמית של מושלם – יש לברר את הסכום המדויק מול קופת החולים.
  • חברי קופת חולים מאוחדת יוכלו לפנות אל ד"ר ספוז'ניקוב ישירות ולקבוע תור לביקור במרפאה (השתתפות עצמית עבור ביקור – יש לברר מול הקופה)
  • חברי קופת חולים מכבי יוכלו לפנות אל ד"ר ספוז'ניקוב ישירות ולקבוע תור לביקור במרפאה (אין השתתפות של קופת החולים בתשלום על הביקור, אלא רק עבור הניתוח עצמו, את עלות הביקור ניתן לברר במרפאה)
  • בעלי ביטוחים פרטיים מוזמנים לפנות בטלפון ולקבוע ביקור במרפאה של ד"ר ספוז'ניקוב (השתתפות עצמית עבור ביקור – יש לברר מול בית החולים אסותא ראשון לציון)

בדיקות לקראת ניתוח קיצור קיבה

על המועמדים לניתוחי הרזיה לעבור שורה ארוכה של בדיקות מקדימות, אשר ייעודן לקבוע אם הם אכן מתאימים לעבור את הניתוחים הללו – תוצאות הבדיקות אף יהוו קריטריון חשוב לגבי סוג הניתוח אשר יומל למטופל. בין הבדיקות המקדימות אותן יש לעבור: אולטרסאונד בטן עליונה, צילום של קיבה, תריסריון וושט, גסטרוסקופיה , צילום חזה, בדיקת אק"ג, בדיקות דם שונות (ספירת דם, ביוכימיה, חומצה פולית, רמות וויטמינים , תפקודי קרישה ועוד..) ובדיקת תפקוד בלוטת התריס. מועמדים לניתוח שהינם אסמטיים או מעשנים כבדים, יצטרכו לעבור בנוסף, בדיקת תפקודי ריאה. מועמדים לניתוח שהינם סוכרתיים, בגיל מעל 60, יעברו בנוסף גם בדיקות של אקו לב ומבחן מאמץ. מועמדים שהינם מטופלים על ידי פסיכיאטר או מועמדים אשר נוטלים תרופות לטיפול בבעיות נפשיות שונות, יעברו הערכה פסיכיאטרית אשר ייעודה לקבוע אם הם כשירים לעבור את הניתוח. כמובן, שכל מועמד לניתוח יקבל על ידי ד"ר ספוז'ניקוב את ההסברים וההפניות השונות לכל הבדיקות אותן הוא צריך לעבור בטרם הניתוח – וזאת בהתבסס על מצבו הרפואי כמו גם על ההיסטוריה הרפואית שלו.

יום הניתוח

ביום הניתוח, על המטופלים להקפיד על צום מוחלט במשך 6 שעות לפני הניתוח  (להימנע גם מאוכל וגם משתייה). מומלץ להתקלח ולחפוף את הראש, בדי למנוע זיהומים שונים בחתך של הניתוח. יש להגיע לבית החולים מספר שעות לפני הניתוח – לעבור הליך קליטה ולעבור למחלקה בה מתבצע הניתוח – יש להביא תעודת זהות, תוצאות שלבדיקות ומסמכים אותם יתבקשו המטופלים להביא על ידי הרופא. בטרם הניתוח יבוצעו בדיקות שגרתיות כגון: מדידת חום , לחץ דם ושורה של בדיקות נוספות. כל המטופלים מתבקשים להסיר לק, תכשיטים, עדשות ובגדים – בכדי שסביבת הניתוח תהיה סטרילית. באופן טבעי, יום הניתוח, גורם למטופלים להרגיש לחץ, חשוב מאוד לנסות להירגע ולהקפיד ולמלא את הנחיות הרופא והצוות הרפואי וזאת בכדי לאפשר לניתוח לעבור על הצד הטוב ביותר.

ד"ר ספוז'ניקוב והצוות הרפואי שעובד אתו עושים את כל המאמצים בכדי להשרות על המטופלים תחושה של רוגע ולאפשר להם לעבור את התהליך בצורה הטובה והנעימה ביותר.

ניתוחי קיצור קיבה במרפאה – סוגי הניתוחים הבריאטריים

ד"ר ספוז'ניקוב מתמחה בביצוע סוגים שונים של ניתוחים בריאטריים – סוג הניתוח מותאם לכל מטופל באופן אישי וזאת בהתבסס על נתוני שונים כגון: משקל, העדפות אישיות, היסטוריה הרפואית, הרגלי אכילה, מחלות נלוות ועוד.. הניתוחים המבוצעים על ידי הדוקטור:

  • ניתוח שרוול קיבה – בהליך ניתוח שרוול קיבה, הרופא כורת כ-80 אחוז מהקיבה מקורית – נפח הקיבה משתנה מכ-1000 סמ"ק ל-100 סמ"ק בלבד. החלק הנותר מהקיבה לאחר הניתוח, הוא צר ומוארך ומזכיר בצורתו שרוול – מכאן שמו של הניתוח. מטרת הניתוח היא להקטין בצורה משמעותית את כמות המזון אשר המנותח יוכל לצרוך במהלך ארוחה , להוריד תיאבון. תוצאות הניתוח באות לידי ביטוי בהפחתה של כ-60-70 אחוז מעודף המשקל. לחצו כאן לצפייה בסרטון הדמייה
ניתוח-שרוול-קיבה-דר-ספוז'ניקוב
ניתוח שרוול קיבה
 
  • ניתוח טבעת מתכווננת – בניתוח זה, הרופא כורך טבעת סיליקון סביב החלק העליון של הקיבה. בחלק הפנימי של הטבעת ישנו בלון, כאשר ניפוח הבלון גורם להיווצרות של לחץ במעבר בין שני חלקי הקיבה – הפעולה הכירורגית יוצרת חלוקה של הקיבה ל-2 חלקים: קיבה קטנה שנפחה הוא בין 15 ל-30 מ"ל ושאר הקיבה. לאחר הניתוח, האוכל ממלא את הקיבה הקטן ומשם מגיע באיטיות לשאר הקיבה. מטרת הניתוח, היא להגביל את כמות המזון שניתן לאכול, לגרום לתחושת שובע – מלאות מהירה יותר ולזמן ארוך יותר. לחצו כאן לצפייה בסרטון הדמייה
ניתוח-טבעת-מתכווננת-דר-ספוז'ניקוב
ניתוח טבעת מתכווננת
 
  • ניתוח מעקף קיבה בשיטת Roux-en-Y – ניתוח זה מבוצע בגישה הלפרוסקופית, במהלך הניתוח, יוצר הרופא מחלקה העליון של הקיבה, כיס קטן – בנפח 30-50 סמ"ק. ייעודו של ניתוח זה, הוא להגביל בצורה משמעותית את צריכת המזון , שינוי בחילוף חומרים (מטבוליזם) – כאשר הירידה הממוצעת במשקל לאחר ניתוח מהסוג הזה היא הורדה של בין 60 ל-70 אחוז מהמשקל העודף. לחצו כאן לצפייה בסרטון הדמייה
ניתוח-מעקף-קיבה-דר-ספוז'ניקוב
ניתוח מעקף קיבה
 
ניתוח מיני מעקף קיבה
ניתוח מיני מעקף קיבה

תזונה ופעילות לאחר הניתוח 

יום לאחר הניתוח ניתן להתחיל ולשתות בלגימות קטנות – חשוב לציין כי במהלך היומיים הראשונים שלאחר הניתוח, מותר רק לשתות נוזלים וחל איסור לאכול – גם במקרים בהם יש צורך לנטול משככי כאבים הם יינתנו בצורת נוזל. החזרה לתזונה רגילה מתבצעת באופן הדרגתי, כאשר בשבועות הראשונים, התזונה תהיה מבוססת בעיקר על נוזלים, מחיות ומאכלים רכים – אם מתגלה קושי בשלב כלשהו של התזונה, ההמלצה תהיה לחזור שלב אחד אחורה – בהתאם להנחיות הרופא בנושא. החזרה לפעילות גופנית הדרגתית גם היא ומשתנה בין מנותח אחד לאחר – יש מנותחים אשר יוכלו לחזור לפעילות גופנית מתונה כבר שבועיים אחרי הניתוח ויש כאלו שיצטרכו להמתין תקופה ארוכה יותר אשר יכולה להגיע גם עד ל-8 שבועות לאחר הניתוח. ד"ר ספוז'ניקוב מקפיד לתת הנחיות מקיפות לכל אחד מהמטופלים שלו – היצמדות להנחיות תאפשר למטופלים להחלים בטווח הזמן הקצר ביותר ולחזור במהרה, אל חיי השגרה היומיומיים אליהם הם היו רגילים בטרם הניתוח. הד"ר והצוות, מקפידים להיות זמינים ולהשיב על כל שאלה אשר יכולה לעלות לאחר הניתוח.


ד"ר שמעון ספוז'ניקוב הוא כירורג בכיר בעל ניסיון של שנים בתחום ניתוחי ההרזיה. מאחוריו עשרות ניתוחי מעקף קיבה ושרוול שהעניקו למטופלים שער לחיים חדשים – בריאים יותר.

אם אתם חולמים על חיים חדשים, בגוף בריא יותר ובלי דיאטות מייאשות. צרו קשר וקיבעו פגישת ייעוץ במרפאה.

צרו קשר עכשיו.