You are currently viewing ניתוח בריאטרי – מאמץ קבוצתי

ניתוח בריאטרי – מאמץ קבוצתי

ידוע לכל כיום כי השמנת יתר אינה מעידה על אופי חלש, או על חוסר יכולת כזו או אחרת. השמנת יתר הינה מצב כרוני, המשבש את הפעילות הנורמלית של הגוף ויש אף המתייחסים אל השומן המצטבר כאל איבר נוסף בגוף האדם המתקשר ומשפיע על איברים אחרים בגוף דרך הפרשת חומרים שונים ומגוונים.

ניתוח בריאטרי הוא כלי יעיל להתמודדות עם השמנת יתר, כאשר מטרתו העיקרית הינה לקדם בריאות ולסייע בשיפור מחלות קיימות הקשורות עם השמנה. למרות שלניתוח השפעה חזקה על תחושות רעב ושובע והוא מקדם ירידה משמעותית לאורך זמן במשקל, אנו נתקלים לא אחת במטופלים שלא ירדו כצפוי במשקלם או שעלו עליה משמעותית במשקל לאחר הניתוח.

מדוע?

משום שהניתוח עצמו הינו חלק אחד במערכת שלמה המובילה להצלחה. חשוב להבין כי הניתוח הוא כלי, וככל כלי –  צריך ללמוד ולהשתמש בו כראוי כדי להפיק את התוצאות המיטביות.

נתחיל מההתחלה – המהלך הכירורגי מוביל להקטנה של כיס הקיבה ולתת ספיגה בדרגות שונות. הניתוח נעשה בקיבה ולכן אין ספק שלניתוח השפעה פיזיולוגית חזקה על תחושות רעב ושובע. אך חשוב להבין כי תחושות אלו אינן נובעות אך ורק מגירויים פיזיולוגיים. כל אחד מאיתנו התמודד פעם או פעמיים בחייו עם אכילה חברתית, אכילה רגשית ואכילה כתגובה לגירויים שאינם פיזיולוגיים (הגיעה השעה, עייפות וכו').

אחרי שהבנו את החלק הפיזיולוגי בשינוי המתחדש עלינו לטובה, קל יותר להבין ולקבל כי סיבות רבות ומגוונות יכולות להוביל לעליה במשקל כדוגמת סיבות אנטומיות (הרחבה של כיס הקיבה או של ההשקות החדשות במערכת העיכול ועוד); סיבות פיזיולוגיות  (היריון, מנופאוזה, שימוש בתרופות מסוימות ועוד) וסיבות התנהגותיות, עליהן נרחיב מעט.

ככל הנראה, לסיבות ההתנהגותיות החלק המכריע בהצלחה מוגבלת של הניתוח. חוסר הסתגלות לשינוי אורחות חיים כגון שימור הרגלי אכילה לא בריאים (נשנוש, אכילה בהיסח דעת ועוד), אכילה רגשית, חוסר או מיעוט פעילות גופנית ועוד עלולים להוביל לירידה מועטה במשקל, לעליה חוזרת במשקל או לתחושת אבדן חזקה אותה מתארים חלק מהמטופלים.

בשל כל זאת, לשם מקסום תוצאות הניתוח על המטופל ללמוד ולהסתגל לאכילה החדשה הנדרשת, לדימוי הגוף החדש, לדפוסי התנהגות חדשים ולשינוי אורחות חיים  בכלל על מנת שיסייעו במניעת חזרה למשקל ולמצב הגופני טרם הניתוח.

ההסתגלות לחיים החדשים ולשינוי אורחות החיים אינה קלה לכולם, וחשוב להבין כי חוסר הצלחה בניתוח אינה גזירת גורל. מעקב רפואי ותזונתי ארוך טווח ותמיכה רגשית הינם מרכיבים חיוניים להצלחת הניתוח.

השתתפות בקבוצות תמיכה לאחר ניתוח בריאטרי הוכחה במחקרים רבים כמשפרת תוצאות הניתוח ומסייעת בשימור הירידה במשקל. קבוצת התמיכה בהנחיית דיאטנית היא מקום מצויין לחלוק הצלחות ואתגרים, ולהגדיל את ארגז הכלים בכל הנוגע להתמודדות עם השינוי המבורך (והמפחיד לעיתים…) שאחרי הניתוח. השתתפות בקבוצה שכזו יכולה לסייע במניעת סיבוכים תזונתיים כדוגמת התייבשות, כאבים בזמן אכילה, חוסרים תזונתיים של ויטמינים.  כמו כן, הקבוצה מסייעת להסתגלות הנדרשת לשינויים הנוספים המלווים את הניתוח כמו עודפי עור, נשירת שיער, תחושת האבדן  שמלווה לפעמים את המטופל על כמויות האוכל שקטנו, על ההנאה שהיתה מלווה אכילה ועוד.

אם גם אתם רוצים להצליח אחרי הניתוח, אם נשארו לכם שאלות נוספות ואם אתם מעוניינים להצטרף לקבוצה צרו קשר עוד היום!

לפרטים נוספים התקשרו לטלפון: 0505950062

נכתב באדיבות שני בן אהרן בקרמן, דיאטנית קלינית MPH

 


 

ד"ר שמעון ספוז'ניקוב הוא כירורג בכיר בעל ניסיון של שנים בתחום ניתוחי ההרזיה. מאחוריו עשרות ניתוחי מעקף קיבה ושרוול שהעניקו למטופלים שער לחיים חדשים – בריאים יותר.

צרו קשר וקיבעו פגישת ייעוץ במרפאה. זהו הצעד הראשון בדרך לחיים חדשים, בגוף בריא יותר ובלי דיאטות מייאשות.

צרו קשר עכשיו.