קיצור קיבה

השמנת יתר היא מצב קשה שאיתו מתמודדים לא מעט אנשים כיום. אורח החיים המהיר והעצבני שבו אנחנו מתנהלים, מוביל רבים מאיתנו להחלטות תזונתיות לא טובות לנו. ארוחות מהירות, קניית מזון מתועש, אכילה של מזון ממסעדות מזון מהיר וסדר יום שכולל ישיבה מול המחשב ומעט מאד פעילות גופנית – כל אלו הופכים לסיבות מובהקות להשמנת היתר. זוהי מגפה שאנחנו רואים בכל פינה.

מי מאיתנו שמתמודד עם השמנת יתר לאורך זמן, התנסה בודאי באינספור דיאטות. כל אחת מבטיחה לגרום לקילוגרמים להיעלם, אבל רק מעטות מצליחות להוביל אנשים להרזייה מבוקרת ולמשקל תקין עליו יוכלו לשמור. ניתוחי קיצור קיבה – שם כולל לקבוצה של ניתוחי הרזייה – נותנים למי שמתמודדים עם המשקל העודף תקווה גדולה. הם מעניקים הזדמנות לפרק חדש בחיים.

למה חשוב לטפל בהשמנת יתר?

יותר מכל דבר אחר, השמנת יתר היא מצב בריאותי קשה ולא תקין. היא מובילה רבים לבתי החולים ולקופות החולים עם תופעות לא נעימות, שמשפיעות על אורח החיים ומקשות על ההתמודדות עם סדר היום הנפוץ של עבודה, לימודים, משפחה וקשרים חברתיים.

מחלות כמו סכרת, יתר לחץ דם, חסימות עורקים, כבד שומני, עודף כולסטרול ואחרות משפיעות על המהלך התקין של חיינו וגובות מחיר קשה גם בגילאים צעירים.

ניתוח קיצור קיבה – קווים לדמותו

ניתוחי קיצור קיבה, הנקראים כיום ניתוחים בריאטריים, הוא שם כולל למספר ניתוחים המוצעים כיום ויכולים לסייע לאנשים הסובלים מעודף משקל קיצוני לרדת במשקל ולהיפטר ממחלות ההשמנה הנפוצות ומהבעיות הרפואיות הסובבות אותן.

בישראל מיועד ניתוח קיצור קיבה לאנשים שמדד מסת הגוף שלהם (BMI) גבוה מ-40 ולאנשים שמדד מסת הגוף שלהם גבוה מ-35 והם סובלים ממחלות נוספות הקשורות להשמנה, ביניהן כאמור סכרת, לחץ דם גבוה, מחלות לב ודום נשימה בשינה.

קיימים חמישה סוגים של ניתוחי קיצור קיבה:

הניתוחים מבוצעים בהליך כירורגי בהרדמה כללית. הם מבוצעים בלפרוסקופיה – ללא פתיחת הבטן ובמהלכם מגבילים את נפח הקיבה באמצעים שונים. ההגבלה הזו משפיעה על צריכת המזון ועל הספיגה הקלורית של המזון בגוף. כך יורדים המנותחים במשקל באופן משמעותי ויכולים להיפטר ממחלות ההשמנה. לצד הניתוחים עצמם, על המטופל לדעת כי הוא צריך להתחייב לאורח חיים בריא, שכולל תזונה נכונה ופעילות גופנית.

לכל הניתוחים, כמו לכל הליך כירורגי אחר, יש תופעות לוואי וסיבוכים אפשריים. בין הסיבוכים הקשורים לניתוחי קיצור קיבה: דימומים מקומיים, התפתחות כיבים, דלקות, זיהומים, בקעים ועוד.

לפני ניתוח קיצור קיבה

לפני כל ניתוח יש לא מעט חששות. גם ניתוח קיצור קיבה או ניתוח בריאטרי הוא הליך מלא בחששות ופחדים עבור כל אחד שמגיע למרפאה. אינספור שאלות עולות לפני הניתוח, אליהן מתלווה תהליך ארוך של בדיקות רפואיות, בדיקה פסיכולוגית, צילומים והיערכות לקראת הניתוח. כל אלו נמצאים שם כדי להבטיח שהמטופל יעבור את הניתוח בשלום.

חשוב להגיע ליום הניתוח עם מידע מדויק שניתן לכם על ידי רופא מקצועי ומנוסה. לקראת מה הולכים? מה עומד להשתנות? כיצד תיראה שגרת החיים אחרי הניתוח? אלו שאלות שחשוב לקבל עליהן מענה לפני שמחליטים להיכנס לחדר הניתוח.

התשובות לשאלות אלו משתנות על פי הניתוח שנבחר, המצב הבריאותי של המטופל, גילו והיכולת שלו לאמץ לאחר הניתוח אורח חיים אחר – אורח חיים בריא שכולל תפריט מאוזן ופעילות גופנית קבועה.

התהליך המקדים לניתוח כולל בדיקות, צילומי רנטגן, בדיקות מעבדה, סקירה רפואית של הרופא המנתח ומפגש עם גורם מרפואת הנפש, שמעניק אישור כשירות לעבור את הניתוח. זהו תהליך שיכול להימשך מספר שבועות או חודשים, בהתאם ללוח הזמנים של הבדיקות השונות.

לאחר הניתוח – תהליך החלמה ארוך ומשמעותי

אחרי ניתוח קיצור קיבהלאחר ניתוח קיצור קיבה מאושפז המטופל בבית החולים במשך מספר ימים, בדרך כלל 4-6 ימים. לאחר שחרורו הביתה, מתחילה העבודה האמיתית. הגוף שלומד לאכול מחדש, ממש כמו תינוק, מסתגל לאט לאט למצב החדש. הקיבה הרבה יותר קטנה, היא מצולקת ונפוחה מבצקת ולכן יש קושי לאכול מזונות מסוימים.

תהליך ההרזיה הוא מהיר. כבר בשבועות הראשונים משיל המטופל קילוגרמים רבים ממשקלו. לאחר שהקיבה מחלימה, היא עלולה להתרחב.

זהו השלב שבו נכנס לתמונה אורח החיים הבריא הנחוץ כדי לשמור על המשקל. ליווי תזונתי צמוד, תוכנית אימונים ספורטיביים והרגלי אכילה מסודרים המותאמים לחיים שלאחר הניתוח יעזרו למטופל לשמור על משקל תקין ולהנות מחיים חדשים בגוף מעוצב יותר.

למרות שמדובר בתהליך ארוך של למידה ובביצוע הליך כירורגי לכל דבר, ניתוחי קיצור קיבה מעניקים למאות אלפי אנשים בכל רחבי העולם הזדמנות לבנות את חייהם מחדש, להתחיל לחיות אחרת ולהרגיש הרבה יותר טוב.

לשאלות ותשובות נפוצות בנושא ניתוחים בריאטרים  – שאלות נפוצות


ד"ר שמעון ספוז'ניקוב הוא כירורג בכיר בעל ניסיון של שנים בתחום ניתוחי ההרזיה. מאחוריו עשרות ניתוחי מעקף קיבה ושרוול שהעניקו למטופלים שער לחיים חדשים – בריאים יותר.

אם אתם חולמים על חיים חדשים, בגוף בריא יותר ובלי דיאטות מייאשות..צרו קשר וקיבעו פגישת ייעוץ במרפאה.

צרו קשר עכשיו.