You are currently viewing ניתוח מעקף קיבה לאחר ניתוח טבעת

ניתוח מעקף קיבה לאחר ניתוח טבעת

קיימים מספר סוגי ניתוחים המיועדים לאנשים אשר מעוניינים לרדת במשקל כאשר הירידה במשקל מתבצעת באחד משני מנגנונים עיקריים: הגבלת נפח המזון שנכנס למערכת העיכול והפחתת ספיגה של חומרי תזונה. חשוב לציין כי ההחלטה על ביצוע ניתוח בריאטרי (ניתוח לירידה במשקל) ועל סוג הניתוח מתבצעת בשיתוף פעולה בין הרופא למטופל תוך התחשבות בגורמים רבים.

מהו ניתוח טבעת קיבה?

ניתוח להצרת הקיבה באמצעות טבעת גורם לירידה במשקל במנגנון של הגבלת נפח המזון. בניתוח זה מונחת טבעת העשויה מסיליקון רך על החלק העליון של הקיבה ומהטבעת יוצאת צינורית אל פני השטח של העור. הטבעת ניתנת לניפוח על ידי מזרק המכיל נוזל ובכך ניתן לשלוט על מידת היצרות הקיבה. הנחת הטבעת מתבצעת באמצעות מכשיר הנקרא לפרוסקופ. מכשיר זה מורכב מצינור ארוך ודק המכיל אור ומצלמה קטנה אשר מאפשרת למנתח להסתכל בתוך הבטן ללא פתיחתה. לצורך סוג זה של ניתוח, המנתח מבצע מספר חתכים קטנים (כחצי סנטימטר לכל חתך), לאחר מכן הוא מכניס את הלפרוסקופ וכלים מיוחדים נוספים דרך החתכים האחרים ומניח את הטבעת.

ניפוח הטבעת הראשוני מתבצע לרוב כשישה שבועות לאחר הניתוח וממשיך בצורה הדרגתית במרווחי זמן של 4-6 שבועות במהלך השנתיים הראשונות לאחר הניתוח. עם הידוק הטבעת, המטופל יתחיל להרגיש תחושת שובע לאחר ארוחות קטנות יותר וילמד ללעוס את המזון בצורה טובה יותר. טבעת המהודקת היטב אמורה לגרום לירידה במשקל של כ-0.5-1 ק"ג בשבוע והמטופל אמור להיות מסוגל לאכול את רוב סוגי המזונות המוצקים.

סיבוכי הניתוח וסיבות לכשלון ניתוחי

הידוק הטבעת – לעיתים מבוצע הידוק טבעת "אגרסיבי" בשלב מוקדם לאחר הניתוח המוביל להקאות מרובות אשר יגרמו לדפוסי אכילה לא נכונים. כתוצאה מכך יכולה להתרחש התרחבות לא תקינה של הוושט והמטופל עלול לוותר על מזון מוצק בריא ולעבור למזונות נוזליים או פריכים כדוגמת מילקשייקים או עוגיות. מזונות אלו עשירים בקלוריות ויכולים לפגוע בירידה במשקל.

חסימה של מעבר הקיבה – המעבר בין שני חלקי הקיבה המופרדים על ידי הטבעת יכול להחסם על ידי שומן אשר נמצא בקיבה, שימוש בטבעת שאינה מתאימה בגודלה ובצקת משמעותית ברקמה בעקבות הניתוח.

זיהום בפתח הניפוח – זיהום בפתח הניפוח של הטבעת מתרחש בעד 9% מהחולים ומצריך הוצאה של הפתח, טיפול בזיהום והחלפה בפתח חדש.

ארוזיה של הקיבה – הטבעת יכולה לגרום לארוזיה של הקיבה. ארוזיה מתרחשת ככל הנראה כתוצאה מאספקת דם לקויה לקיבה ונזק מכני של הטבעת לקיבה. סיבוך זה  הינו מאוחר ובמידה ומתרחש הוא יקרה כ-22 חודשים לאחר הניתוח. סימני ארוזיה יכולים לכלול חום, כשלון בירידה במשקל, בחילות, הקאות (לעיתים דמיות) וכאבים בבטן העליונה. ארוזיה דורשת הסרה מהירה של הטבעת כדי למנוע מצב חרום רפואי.

החלקה של הטבעת – במצב זה חלק מהקיבה "מחליק" דרך הטבעת או שהטבעת עצמה "נודדת" כלפי ומעלה ותתכן חסימת קיבה. זהו סיבוך נפוץ יחסית ומאופיין על ידי כאבים בבטן העליונה, צרבת וחוסר יכולת לאכול. החלקת טבעת הינה מצב חירום רפואי הדורש התערבות דחופה.

מה ניתן לעשות במידה וניתוח טבעת לא הצליח?

כיום, הגישה המובילה במקרים בהם ניתוח טבעת לא הצליח לגרום לירידה במשקל או במקרים בהם סיבוכי הניתוח גרמו להוצאת הטבעת הינה ביצוע של ניתוח "מעקף קיבה" או בשמו המקצועי Roux-en-Y Gastric Bypass. ניתוח זה מוביל לשיעורים גבוהים יותר של ירידה במשקל מניתוח טבעת או שרוול וגורם לפחות סיבוכים מניתוחים בריאטרים אחרים.

ניתוח-מעקף-קיבה-דר-ספוז'ניקוב

בניתוח זה הירידה במשקל מושגת הן על ידי הקטנת נפח הקיבה והן על ידי הפחתת חומרי התזונה במעי. הניתוח מבוצע על ידי הפרדת חלק קטן מהקיבה (בגודל של כ-30 מ"ל) מהחלק העיקרי של הקיבה וחיבורו ללולאת מעי דק אשר אורכה כ-75-150 ס"מ. לאחר מכן החלק העיקרי של הקיבה מחובר בהמשך בחזרה למעי על מנת לסייע בספיגת המזון שעובר בקיבה ה"חדשה" הקטנה (ראה תמונה למטה). רוב ניתוחי מעקף הקיבה מבוצעים לרוב בשיטה הלפרוסקופית אשר מפחיתה את שיעור הסיבוכים ומקצרת את זמן ההחלמה מהניתוח.

לאחר ניתוח מעקף קיבה ניתן להתחיל ולשתות מים ביום הראשון לאחר הניתוח. במידה ושתיית המים נסבלת ניתן להוסיף תזונה נוזלית ביום השני לאחר הניתוח.  בחודש הראשון יש צורך בצריכת תזונה רכה ודייסתית והקפדה על לקיחת ויטמינים ומינרלים בהתאם להמלצות הרופא. כאמור, ניתוח מעקף קיבה הינו יעיל ביותר וגורם להפחתה של 70-75% ממשקל הגוף העודף. יתרון נוסף של הניתוח הינו שיפור בסוכרת סוג 2 בחולים הסובלים ממחלה זו.

לרוב ניתוח מעקף קיבה הינו בטוח ביותר אך לעיתים סיבוכים יכולים להתרחש וכוללים דליפה מאזור החיבורים החדשים של המעי והקיבה, חסימה של הקיבה, חיבור לא תקין בין הקיבה ה"חדשה" הקטנה לשאר הקיבה ותסמונת הצפה. תסמונת הצפה מתבטאת בשלשולים, דפיקות לב וסומק לאחר אכילת ארוחה עשירה בפחמימות.


רוצים להתחיל חיים חדשים? צרו קשר

ד"ר שמעון ספוז'ניקוב הינו כירורג בכיר בעל ניסיון של שנים בתחום ניתוחי קיצור קיבה. מאחוריו עשרות ניתוחי מעקף קיבה שהעניקו למטופלים חיים חדשים – גם אחרי ניתוח כושל.

צרו קשר עכשיו.