הטחול הוא איבר קטן שגודלו כגודל אגרוף, הנמצא בחלקה השמאלי העליון של הבטן ומסייע בהגנה החיסונית של הגוף. תפקיד הטחול, איבר במערכת הלימפה, לסלק תאי דם אדומים ישנים וטסיות דם פגומות, להשמיד חיידקים שונים ולייצר תאי דם במקרים שבהם נפגע מח העצם. פגיעה בטחול בעקבות מכה או חבלה, לימפומה (סרטן הלימפה), לויקמיה (סרטן הדם), מחלות אוטו-אימוניות או מלריה, עלולה לגרום לגדילה מסיבית של הטחול או לקריעה שלו, לדימום פנימי ולאובדן דם. מצבים אלה מסוכנים ודורשים טיפול מידי.

ברוב המקרים הטיפול המקובל במחלות המטולוגיות הפוגעות בתפקוד הטחול אינו כירורגי. אך בפעמים שבהן טיפול שמרני אינו יעיל (טפול תרופתי שניתן ע"י רופאים המטולוגים), יפנה ההמטולוג את המטופל לכירורג. הטיפול המומלץ בטחול פגוע הוא ניתוח כריתת טחול. כריתת טחול (splenectomy) היא הליך כירורגי שבו כורתים את הטחול בניתוח המבוצע בשיטה פתוחה או בלפרוסקופיה.

קיימים כיום שני סוגים של ניתוח כריתת טחול: כריתת טחול שלמה וכריתת טחול חלקית. אפשר לחיות ללא טחול, אך לאחר ניתוח כריתת טחול ההגנה החיסונית של הגוף נפגעת, ולכן חשוב להתחסן נגד מחלות זיהומיות שונות. ניתוח כריתת טחול מתבצע בהרדמה כללית ונחשב לניתוח בטוח. עם זאת סיבוכים אפשריים לכריתת טחול כוללים קריש דם בווריד הכבד, זיהום מקומי, דלקות, קריסת ריאות ופגיעה באיברים סמוכים.