ניתוח טבעת בקיבה הוא ניתוח המיועד לטיפול בהשמנת יתר חולנית, הליך כירורגי המבוצע בשיטה פתוחה או בלפרוסקופיה, ובמהלכו כורכים טבעת מתכווננת (Adjustable Gastric Banding – AGB) סביב חלקה העליון של הקיבה, וכך מחלקים את הקיבה לשני חלקים, עליון ותחתון.

ניתוח טבעת - ד"ר ספוז'ניקוב טבעת מתכווננת היא טבעת סיליקון גמישה שבחלקה הפנימי יש בלון. ניפוח הבלון בעזרת נוזל מעניק שליטה על מידת היצרות הקיבה; הבלון לוחץ על דפנות הקיבה ויוצר בחלקה העליון כיס קיבה שנפחו 15 – 20 סמ"ק. נפח הכיס הקטן מגביל את צריכת המזון ומשרה תחושת מלאוּת ושובע. מעבר המזון מכיס הקיבה העליון לכיס הקיבה התחתון מתאפשר הודות למתקן (פּוֹרְט) שאותו משתילים מתחת לעור הבטן. דרך הפורט מזרים המנתח נוזל אל הטבעת המתכווננת וכך שולט במידת היצרות הקיבה.

טבעת בקיבה מאפשרת למנתח לשלוט בנפח הכיס ובצריכת המזון, וכך הירידה הממוצעת במשקל לאחר ניתוח טבעת היא כ-50% מהמשקל העודף. עם זאת הצלחת הניתוח תלויה במחויבות לאורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה, אכילה מסודרת ופעילות גופנית.

בניגוד לניתוחים בריאטריים אחרים, ניתוח טבעת בקיבה הוא ניתוח הפיך ואפשר להסיר את הטבעת בכל עת, אך ברוב המקרים הסרתה תלווה בעלייה במשקל, ולכן ניתוח טבעת בקיבה דורש משמעת עצמית גבוהה מאוד.

סיבוכים אפשריים לניתוח כוללים תזוזה של פורט הטבעת, ניתוק של צינור הטבעת, שחיקת הטבעת, והתפתחות של כיבים, דלקות, זיהומים ובקעים. ברוב המקרים סיבוכים אלה אינם מופיעים מיד, אלא חודשים לאחר הניתוח, וחלקם דורש התערבות כירורגית נוספת. בהשוואה לסוגי ניתוחים בריאטריים אחרים, אחוזי ההצלחה של ניתוח טבעת בקיבה נמוכים יחסית ומגיעים ל-60% בלבד.

מה ניתן לעשות במידה וניתוח טבעת נכשל עקב סיבוך או עקב אי ירידה במשקל – במאמר הבא