הרניה (הידועה גם בשם בקע או קילה) הינו אזור של רקמה בגוף שנחלש או נקרע. הרניות יכולות להתרחש באזורים שונים בגוף וכאשר הן קורות באזור בו הירך והבטן נפגשות נוצרת הרניה המכונה הרניה מפשעתית (בקע מפשעתי).

החלשות הרקמה באזור המפשעה גורמת להיווצרות שק שיוצא מהבטן לתוך המפשעה ויכול להכיל לולאות מעיים או פיסת שומן שנקראת אומנטום (גם המעיים וגם האומנטום אמורים להיות ממוקמים בתוך הבטן). בנשים ההרניה יכולה להכיל חלק מאיברי הרבייה. הרניה מפשעתית נפוצה יותר בגברים ובצד ימין יותר מאשר בצד שמאל אך יכולה להיות גם דו-צדדית (מימין ומשמאל). לעיתים ההרניה יכולה להופיע בשנית גם לאחר תיקון שלה. חשוב לציין, כי לפעמים תוכן ההרניה "נכלא" ולא יכול לחזור לחלל הבטן. כליאה זו מהווה מצב חרום כמפורט בהמשך.

מהם תסמיני ההרניה המפשעתית?

הרניות מפשעתיות לא תמיד מלוות בתסמינים אך כאשר מופיעים תסמינים הם כוללים:

 • בליטה או נפיחות במפשעה.
 • תחושת כבדות במפשעה.
 • כאב עמום שמחמיר בעת ביצוע מאמץ גופני, הרמת משאות כבדים ושיעול.

במקרים בהן ההרניה כואבת מאוד ייתכן והאיבר בתוך ההרניה "נכלא" ואינו יכול לחזור תוך הבטן. במצב זה, האיבר לא מקבל אספקת דם וחמצן הולמת וכתוצאה מכך יכול להינזק או למות. מצב זה הינו מצב חרום הדורש טיפול רפואי מידי. בכל מקרה, כאשר מופיע בליטה במפשעה גם ללא כאבים או כאבים במפשעה ללא בליטה רצוי מאוד לפנות לטיפול רפואי.

כיצד מטפלים בהרניה מפשעתית?

לא כל הרניה מפשעתית צריכה להיות מטופלת מיידית וההחלטה על כך מתקבלת על ידי הרופא תוך שיתוף המטופל. במקרי ההרניה שלא מתבטאים בכאבים או בכאבים קלים ביותר ניתן לבצע מעקב רפואי. במידה ויש כאבים בחומרה בינונית ומעלה, כאבים בעת הרמת משאות, כאבים המגבילים ביצוע של פעולות יומיומיות ו/או חוסר יכולת להחזיר את ההרניה לחלל הבטן יש צורך בטיפול רפואי. הטיפול בהרניה מפשעתית הינו ניתוחי ומתבצע באחת מהשיטות הבאות:

תיקון מתח

בשיטה זו מבוצע חיתוך ניתוחי של המפשעה והבטן על מנת לזהות את ההרניה ולהפרידה מכלי דם, עצבים ומבנים נוספים הקשורים למערכת הרבייה כדי להימנע מפגיעה בהם. לאחר זיהוי ההרניה היא נפתחת ותוכנה (כאמור, מעי או איברים אחרים) מוחזר לתוך הבטן. בהמשך, דופן הבטן באזור ההיחלשות נתפרת על מנת למנוע יצירת הרניה חדשה.

תיקון ללא מתח

אחת הסיבות הנפוצות לכישלון ניתוח "תיקון מתח" הינו מתח רב מדי על התפרים וקריעה של הרקמה המחוזקת על ידיהם. לצורך כך פותחה שיטה המכונה "תיקון ללא מתח" אשר גם כן מבוצעת באמצעות פתיחה ניתוחית של המפשעה והבטן אך הכוללת תפירה של דופן הבטן ללא מתח והתקנה של רשת מיוחדת שמונעת היווצרות מחודשת של הרניה.

שני הניתוחים הללו מבוצעים בצורה "פתוחה" אך כיום קיימת גם אפשרות לבצע את הניתוחים באופן "לפרוסקופי". לפרוסקופ הינו מכשיר המורכב מצינור ארוך ודק המכיל אור ומצלמה קטנה אשר מאפשרת למנתח להסתכל בתוך הבטן ללא פתיחתה. לצורך סוג זה של ניתוח, המנתח מבצע מספר חתכים קטנים (מס' מילימטרים בודדים לכל חתך) ולאחר מכן הוא מכניס את הלפרוסקופ וכלים מיוחדים נוספים הנדרשים לצורך הניתוח.

הניתוח הלפרוסקופי מאפשר תיקון של ההרניה ללא פתיחת המפשעה ויכול להתבצע באחת משתי צורות:

TAPP

בשיטה זו ממלאים את הבטן בגז על מנת להרחיק את דופן הבטן מהמעיים. מכניסים את הכלים הלפרוסקופיים לתוך הבטן ומבצעים משיכה של ההרניה בחזרה לתוך הבטן. לאחר מכן שמים רשת מיוחדת באזור ממנו יצאה ההרניה על מנת למנוע חזרה של ההרניה.

TEP

שיטה זו הינה נפוצה יותר ובה הגז מוחדר בין דופן הבטן לבין איבר דמוי שק הנקרא "פריטונאום" אשר מכיל את איברי הבטן. שיטה זו מאפשרת זיהוי נוח של המפשעות משני צדי הגוף. עם זיהוי ההרניה מבוצעת משיכה שלה מהמפשעה בחזרה לבטן וכיסוי של האזור עם רשת מיוחדת המקובעת לדופן הבטן עם סיכות.

ישנם שיקולים רבים המנחים את המנתח בבחירה של ניתוח פתוח אל מול ניתוח לפרוסקופי. ישנם מצבים בהם לא ניתן לבצע ניתוח לפרוסקופי. מצבים אלו כוללים:

 • ניתוחים קודמים המערבים את אזור הבטן בו מבוצע תיקון הבקע כדוגמת כריתת ערמונית, כריתת רחם וניתוח קיסרי קודמים.
 • מטופלים הסובלים מהרניה "כלואה"
 • מטופלים עם מיימת
 • מטופלים שלא יכולים לעבור הרדמה כללית
 • במטופלים שעברו תיקון הרניה לפרוסקופי קודם וחווים חזרה של ההרניה יש העדפה לניתוח חוזר המבוצע בשיטה פתוחה

ניתוחים לפרוסקופיים הינם מועדפים כאשר ישנן הרניה שתוקנה בעבר באופן פתוח או ישנן הרניות בשתי המפשעות. לרוב, אנשים שעוברים ניתוח לפרוסקופי חווים פחות כאב לאחר הניתוח וזמן החלמה קצר יותר אך בו בעת חווים שיעור גבוה יותר של חזרת הרניה.

מהם סיבוכי הניתוח?

ניתוח הרניה הוא אחד הניתוחים הנפוצים בעולם, סיבוכיו אינם רבים וכוללים:

 • נפיחות באשכים אשר לרוב חולפת בעצמה אך יכולה במקרים נדירים להסתיים במוות של האשך.
 • כאבים במפשעה עקב תפיסה של עצב העובר במקום על ידי התפרים. לעיתים, כאבים אלה נמשכים מספר חודשים
 • זיהום של אזור הניתוח
 • הרניה חוזרת

למה עליי לצפות לאחר הניתוח?

בימים הראשונים לאחר הניתוח מומלץ להרבות במנוחה. רצוי להחזיק כרית בהישג יד על מנת להניחה בעדינות על הבטן בעת שיעול או התעטשות. אזור הניתוח יכול לכאוב מעט ולהיות נפוח למשך מספר ימים אך תחושה זו תפחת ותחלוף עם הזמן. יש להימנע מהרמת משאות כבדים ולא ניתן לעסוק בפעילות ספורטיבית מאומצת במשך מספר שבועות (6-8 שבועות). עם זאת, חשוב לציין שאין מניעה מהליכה קלה והדבר מומלץ כבר מהימים הראשונים לאחר הניתוח. כמו כן, אין מניעה מקיום יחסי מין לאחר הניתוח במידה ואין נפיחות משמעותית ו/או כאבים באזור הניתוח. לרוב, ניתן לחזור לעבודה לאחר כשבוע מביצוע הניתוח.

לשאלות נוספות בנוגע לניתוחי בקע ולייעוץ מומלץ ליצור קשר ולהגיע לבדיקה – צרו קשר עכשיו.