You are currently viewing "מיני" מעקף קיבה – אמיתות ומיתוסים

"מיני" מעקף קיבה – אמיתות ומיתוסים

לאחרונה ניתוח חדש בשם מיני מעקף קיבה הולך וצובר פופולאריות בארץ ובעולם.
לתואר "מיני" יש השפעה גדולה על הביקוש הגדול לניתוח.
אנשים רבים אשר נחשפים לשמו האטרקטיבי של הניתוח, נוטים לחשוב שמדובר בניתוח עם רמת מורכבות מינימאלית ועם רמת סיכון נמוכה יותר וכחלק מכך, ניתוח זה גם כרוך בכללים תזונתיים הרבה יותר גמישים ונוחים (לפחות בהשוואה לניתוח מעקף קיבה רגיל).
לא פעם ולא פעמיים, פגשתי מטופלים, אשר כינו את הניתוח בשם "חצי מעקף".
אז לצערי, החשיבה הזאת, הגורסת כי ניתוח "מיני" מעקף מהווה גרסה רכה ועדינה יותר לניתוחי מעקף קיבה, היא חשיבה שהינה מוטעית מיסודה.

ההבדלים בין מיני מעקף קיבה לבין ניתוח מעקף קיבה קלאסי

השם המדויק של הניתוח הינו "מעקף קיבה באמצעות השקה אחת" (SINGLE ANASTOMOSIS GASTRIC BYPASS) – לצורך השוואה, שמו הנוסף של ניתוח מעקף הקיבה הקלאסי הוא "מעקף קיבה באמצעות שתי השקות (ROUX EN Y GASTRIC BYPASS).
הבסיס של שני הניתוחים הינו זהה – המנתח מייצר כיס קיבתי קטן, באמצעות "גזירתו" מהקיבה.
בשני הניתוחים שארית הקיבה נשארת בפנים, אך מנותקת מהמזון. בשני הניתוחים מחברים את הכיס הקיבתי אשר נוצר במהלך הניתוח אל המעי הדק.

אחרי שהושם דגש על הדמיון בין שני הניתוחים, חשוב גם להבין את ההבדלים ביניהם:
צורתו של הכיס הקיבתי בניתוח מעקף הקיבה הקלאסי, תהיה רחבה יחסית וקצרה ואילו בניתוח מעקף באמצעות השקה אחת (מיני), כיס הקיבתי יהיה ארוך וצר. בניתוח המעקף הקלאסי, בכדי ליצור חיבור בין הכיס הקיבתי, מתבצע מעקף של בין 60 ל-75 ס"מ מהמעי הדק, לעומת זאת בניתוח ה"מיני" עוקפים בין 135 ל-350 ס"מ – ככל שהחלק אותו עוקפים הינו ארוך יותר, כך נספגת כמות קטנה יותר של רכיבי תזונה וביניהם גם רכיבים חשובים מאוד כמו וויטמינים ומינרליים.

ניתן לסכם זאת בכך שהגבלת הספיגה בניתוח ה"מיני" הינה משמעותית יותר מאשר בניתוח מעקף קלאסי.

בשני הניתוחים, המטופל צריך ליטול תוספי מזון באופן קבוע, על מנת למנוע מצב של מחסור בוויטמינים וחוסר דם (אנמיה).
יחד עם זאת, בניתוח ה"מיני" יש משמעות גבוהה יותר לתוספי התזונה ומטופל אשר לא יקפיד על נטילתם עתיד לפתח במהירות מחסור חמור בוויטמינים ובמינרלים.

הבדל נוסף בין שני סוגי הניתוחים, טמון בתופעות הלוואי שלאחר הניתוח – בניתוח המעקף הקלאסי, תופעות כמו שלשולים הינן נדירות.
לעומת זאת, כ-30 אחוז מהמטופלים אשר עוברים את ניתוח ה"מיני" מעקף, מתלוננים על ריבוי יציאות למשך תקופה של לפחות חצי שנה.

שילוב בין הגבלת יכולת ספיגת המזון עם הגבלת נפח המזון, אופייניים לשני סוגי ניתוחי מעקף הקיבה.
יחד עם זאת, מכיוון שההגבלה בקרב מנותחי ה"מיני" הינה גדולה יותר, גם יכולת הירידה במשקל תהיה גבוהה יותר.
גם שיעור החזרה להשמנה בקרב מנותחי ה"מיני" נמוך במעט מזה של מנותחי המעקף הקלאסי.

היתרונות והחסרונות של ניתוח מיני מעקף קיבה

כפי שניתן לראות, ישנם יתרונות וחסרונות לכל אחד מסוגי ניתוחי מעקף הקיבה.
יחד עם זאת, שני הניתוחים הינם מורכבים ,שניהם כרוכים יצירת שינויים באנטומיה הרגילה ושניהם הפיכים .

יתרונות של ניתוח מיני מעקף : פחות השקה אחת , הליך הניתוח הינו קצר יותר , אין סיכוי לסיבוכים שקשורים להשקה השנייה ( כאן חשוב לציין, שגם בניתוח המעקף הקלאסי, סיבוכים שקשורים להשקה שנייה הינם נדירים)  .

חסרונות של ניתוח מיני מעקף: מרה ומיצים נוספים אשר תפקידם לפרק את המזון מגיעים עד הכיס הקיבתי ובאופן תאורטי, הם יכולים לגרום לגירוי של הרירית, וכתוצאה מכך לדלקת בכיס קיבתי, רפלוקס.
נתונים מצביעים על כך, שכ-2% מהמטופלים שעברו ניתוח מיני מעקף, נזקקו לניתוח נוסף אשר נועד להפוך את הניתוח למעקף קלסי – דבר שהינו בהחלט אפשרי מבחינה טכנית , אך עדיין מדובר בפרוצדורה נוספת על כל הטמון בכך.


למי מיועד הניתוח?

בעבודה היומיומית שלי ובתור מנתח ששולט בשני הסוגים של ניתוחי המעקף במידה שווה, אינני ממליץ על ניתוח מיני מעקף למטופלים שסובלים מצרבות קשות שבאות ע"י ביטוי של דלקת משמעותית בוושט – תופעה אותה ניתן לזהות באמצעות בדיקת גסטרוסקופיה.

אנשים נוספים שהייתי חושב פעמיים אם להמליץ להם על ניתוח זה, הם אנשים הסובלים מחוסר ברזל משמעותי (אנמיה).
כמובן, שכמנתח, ישנה עוד שורה ארוכה של שקולים מקצועיים, אשר ייעודם לסייע בקבלת ההחלטה לגבי סוג ניתוח המעקף עליו אני אמליץ למטופל – בסופו של דבר, ההמלצה יכולה להיות גם ביצוע של ניתוח בריאטרי מסוג אחר.

לסיכום, אני חייב להדגיש כי טרנדים ואופנה בתחום הרפואה בכלל ובתחום הכירורגיה בפרט, זה דבר שיש לפסול מהיסוד – כידוע, האופנה חולפת, אבל הנזק לו ניתוח שלא מתאים למטופל יכול לגרום, נשאר.
אחת הדוגמאות לכך התרחשה לפני מספר שנים – אלפי מנותחים עברו ניתוח טבעת ללא התאמה, רק בגלל שאותו הניתוח היה באופנה.
דבר זה גרם לכך שרבים מהמטופלים חזרו למצב ההשמנה ההתחלתי שלהם ונאלצו לעבור ניתוח נוסף.

בשורה התחתונה, ניתוח מעקף קיבה עם חיבור אחד ("מיני"), הוא בהחלט ניתוח אשר יכול להתאים עבור חלק מהמטופלים, אבל בשום אופן לא עבור כולם.
מה שמטריד, זה העובדה שמדובר בניתוח אופנתי, אשר גורם גם לאנשים שניתוח זה אינו מתאים עבורם לעבור אותו – מה שעלול להוביל לתוצאות לא טובות וסיבוכים שונים ובעקיפין, גם להרוס את שמו הטוב של הניתוח.


למידע מקיף אודות ניתוחי קיצור קיבה – קיצור קיבה – מידע מקיף

לשאלות ותשובות נפוצות בנושא ניתוחים בריאטרים – שאלות ותשובות


ד"ר שמעון ספוז'ניקוב הוא כירורג בכיר בעל ניסיון של שנים בתחום ניתוחי ההרזיה. מאחוריו עשרות ניתוחי מעקף קיבה ושרוול שהעניקו למטופלים שער לחיים חדשים – בריאים יותר.

אם אתם חולמים על חיים חדשים, בגוף בריא יותר ובלי דיאטות מייאשות..צרו קשר וקיבעו פגישת ייעוץ במרפאה.

צרו קשר עכשיו.