You are currently viewing מיני מעקף או שרוול?

מיני מעקף או שרוול?

ניתוחים בריאטריים (ניתוחים לירידה במשקל) נחשבים לטיפול ארוך-הטווח היעיל ביותר עבור השמנת יתר קשה. קיימים סוגי ניתוחים בריאטריים רבים אך הנפוץ ביותר בעולם כיום הינו ניתוח שרוול קיבה (sleeve gastrectomy).

בניתוח זה מבוצעת הסרה ניתוחית של חלקי הקיבה המכונים "העקומה הגדולה" וה"פונדוס". הניתוח גורם לירידה במשקל בשני מנגנונים שונים:

 • הראשון הינו מנגנון מכני- בעקבות הסרת חלקי הקיבה המצויינים לעיל, נפח הקיבה קטן בכ-70-80% וניתן להכניס לתוכה פחות מזון.
 • המנגנון השני הינו מנגנון הורמונלי- הניתוח גורם לשינוי בהפרשת ההורמונים בקיבה ומעודד ירידה במשקל. שינוי בהורמונים הבאים נצפה בעקבות הניתוח:
  • הפחתה בהורמון גרלין אשר גורם לתחושת רעב ועל כן בעקבות הניתוח ישנה תחושת שובע מוקדמת יותר
  • הגברת ההורמון GLP-1 אשר מפחית תחושת רעב, מגביר תחושת שובע ומשפר תהליכים הקשורים בהתפתחות של סוכרת

בדומה לניתוחים בריאטריים אחרים, ישנן הגדרות בנוגע למי יכול לעבור ניתוח שרוול קיבה וניתן לעיין בהגדרות אלו בערך "קריטריונים ומשקל מינימלי לניתוחים בריאטריים".

לפני ביצוע הניתוח המטופל יעבור הערכה פיזית ופסיכולוגית על ידי צוות מטפלים הכולל את הרופא המנתח, פסיכולוג, דיאטנית ואחות על מנת לוודא את התאמתו לניתוח ולאפשר מעקב וסיוע לאחריו.

הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה בשיטה הלפרוסקופית. בשיטה זו מוכנס מכשיר המורכב מצינור ארוך ודק המכיל אור ומצלמה קטנה אשר מאפשרת למנתח להסתכל בתוך הבטן ללא פתיחתה. לצורך סוג זה של ניתוח, המנתח מבצע מספר חתכים קטנים בגודל של כ-0.5 ס"מ, לאחר מכן הוא מכניס את הלפרוסקופ וכלים מיוחדים נוספים דרך החתכים האחרים, חותך את חלק הקיבה המיועד להוצאה ומוציא אותה דרך אחד החתכים. חלק הקיבה שנותר בבטן עובר הידוק על ידי סיכות מיוחדות שלעיתים מחוזקות על ידי תפרים נוספים.

למה עליי לצפות לאחר ניתוח שרוול קיבה?

לאחר הניתוח, רוב המטופלים שוהים לפחות לילה אחד בבית החולים. תופעת לוואי נפוצה זמן קצר לאחר גמר הניתוח הינה בחילה אך ניתן לטפל בה במספר סוגי תרופות יעילות. ניתן להתחיל לשתות מים בבוקר לאחר הניתוח. במידה ושתיית המים אינה גורמת לכאבים או לתופעות אחרות, לאחר כיממה, ניתן לצרוך סוגים נוספים של משקאות ומזונות נוזליים.

חמש שנים לאחר הניתוח, המטופל הממוצע ירד כ-60.5% מהמשקל העודף ממנו סבל. כמו כן, במטופלים אשר סובלים מסוכרת סוג 2 לפני הניתוח ישנה החלמה מסוכרת בכ-66.2% מהאנשים. ניתוח שרוול קיבה הודגם כמשפר את תפקוד ומראה הכבד באנשים הסובלים מכבד שומני שאינו אלכוהולי (מחלה NAFLD) או דלקת כבד שומנית שאינה אלכוהולית (מחלת NASH).

תופעות לוואי בעקבות ניתוח שרוול קיבה

בהשוואה לרוב הניתוחים הבריאטריים, ניתוח שרוול קיבה הינו בטוח ובעל תופעות לוואי פחותות. תופעות לוואי עיקריות כוללות:

 • דימום- דימום יכול להתרחש בתוך הקיבה, בתוך הבטן או באזור החתכים של הלפרוסקופ
 • דליפה- דליפה של מזון מתוך הקיבה לחלל הבטן יכולה להתרחש בעד ל-5.5% מהחולים
 • הצרות בקיבה אשר גורמת לחסימתה לעיתים נדירות יכולה להצריך ניתוח חוזר

ניתוח "מיני" מעקף קיבה

ניתוח זה מבוסס על ניתוח מעקף קיבה מלא (המכונה גם מעקף קיבה מסוג RYGB) אך הוא פשוט ובטוח ממנו. אחד מיתרונותיו הגדולים של ניתוח זה הוא שניתוח זה הינו הפיך וניתן להרחיבו במידת הצורך. בניתוח "מיני" מעקף קיבה מבוצעת הפרדה בין חלקי הקיבה המכונים "אנטרום" ו"גוף" לחלק של הקיבה המכונה "העקומה הקטנה"

חצים ירוקים ירוקים – מיצי עיכול
חצים אדומים -מזון

הירידה במשקל בניתוח "מיני" מעקף קיבה מבוססת על מנגנון של הגבלת נפח ומנגנון הורמונלי כפי שפורט לעיל. שמונה-עשר חודשים לאחר הניתוח 95% מהמטופלים משיגים ירידה של 50% מהמשקל העודף ממנו סבלו ואף תועדה ירידה של מעל 70% מהמשקל העודף.

בדומה לניתוח מעקף קיבה מלא מטופלים העוברים את הניתוח עלולים לסבול מחסרים תזונתיים ובכלל זה חוסר ברזל, שלשולים, חוסר בסידן, חוסר בויטמין B1 וחוסר בויטמין B12.

חשוב לציין כי בעוד שגישה ניתוחית זו צוברת פופולריות ברחבי העולם, ונדמה כי הינה יעילה ובטוחה, בימים אלה עדיין מתנהלים מחקרים רבים הבוחנים את היעילות והסיבוכים של פרוצדורה זו.

אולי יעניין אתכם גם: האם ניתוח מיני מעקף קיבה הוא באמת "מיני"

כיצד ומה לאכול לאחר הניתוחים?

למרות שחלקה הגדול של הקיבה מוסר בניתוח יש צורך בשמירה על דיאטה על פני המלצות הצוות הרב-מקצועי והקפדה על פעילות גופנית על מנת לשמר את הירידה במשקל. רצוי להיצמד להמלצות הבאות לאחר הניתוח:

 • אכילה של ארוחות קטנות בזמנים קבועים
 • לעיסת המזון לאט והיטב
 • הימנעות מהסחות דעת בזמן האכילה כדוגמת צפייה בטלוויזיה
 • הפסקת אכילה לאחר תחושת שובע
 • שתיית נוזלים לפחות חצי שעה לפני או אחרי האוכל
 • חישוב צריכת הקלוריות היומית
 • הימנעות ממזונות עתירי שומנים ופחמימות
 • נטילת תוספי תזונה כפי שיומלץ על ידי הצוות הרב-מקצועי
 • הקפדה על שנת לילה של כשמונה שעות

 


 

ד"ר שמעון ספוז'ניקוב הוא כירורג בכיר בעל ניסיון של שנים בתחום ניתוחי ההרזיה. מאחוריו עשרות ניתוחי מעקף קיבה ושרוול שהעניקו למטופלים שער לחיים חדשים – בריאים יותר.

צרו קשר וקיבעו פגישת ייעוץ במרפאה. זהו הצעד הראשון בדרך לחיים חדשים, בגוף בריא יותר ובלי דיאטות מייאשות.

צרו קשר עכשיו.