בקע (הנקרא גם הרניה או קילה) מתאר מצב בו אזור בגוף נחלש או נקרע. האברים הפנימיים והרקמות שנמצאים בחלל הבטן מוחזקים במקום על ידי קיר קדמי עשוי רקמה קשיחה, הנקרא "דופן הבטן". החלשות הרקמה באזורים שונים של דופן הבטן גורמת להיווצרות מעיין שק הבולט מתוך הבטן ויכול להכיל לולאות מעיים, פיסת שומן ולעיתים איברי בטן נוספים.

מדוע נוצר הבקע?

בקעים יכולים להיות מולדים או נרכשים. בקעים נרכשים נוצרים כאשר ישנה פגיעה בשלמות הדופן או היחלשות של השרירים והרצועות בדופן הבטן. במקרים אלו, כל עלייה בלחץ בתוך חלל הבטן העולה על הלחץ שמוחזר מדופן הבטן, עלולה להוביל לקרע.

נתמקד בשני הסוגים הנפוצים ביותר:

בקע טבורי – בקע קדמי באזור הטבור. עליה גדולה בלחץ בתוך חלל הבטן יכולה להוביל לבקע טבורי. עליה זו מתרחשת אצל אנשים עם השמנת יתר, חולים עם מחלת כבד שסובלים מהצטברות מים בחלל הבטן (מיימת) ונשים בהריון. בקע זה נפוץ יותר בקרב נשים.

בקע קדמי לאחר ניתוח – יכול לקרות באזורים רבים בבטן, אשר בעבר בוצע בהם חתך. לאחר הניתוח אזורים אלו נוטים להיות חלשים יותר, לעיתים בגלל החלמה לא תקינה של הפצע הניתוחי. בקעים אלו יכולים להתפתח זמן קצר לאחר הניתוח או אפילו כ-10 שנים לאחריו ומתרחשים אצל

10-15% מהאנשים שעברו ניתוח בטן בעבר. בנוסף, קיים סיכון מוגבר לסוג זה של בקעים במצבים של זיהום, השמנת יתר, עישון, שימוש בתרופות מסוימות, תת-תזונה, גיל מעל 70, מחלות כבד קשות או שיעול קבוע (בגלל מחלת ריאות).

כיצד מאבחנים בקע בדופן הבטן?

לרוב הבקע יאובחן על ידי רופא בבדיקה גופנית פשוטה במרפאה. לפעמים במהלך הבדיקה הרופא יבקש מהנבדק להשתעל תוך כדי לחיצה על הבקע. בדיקה זו אינה כואבת, אך יכולה להיות לא נעימה והיא הכרחית לבירור מקור הבקע.

בקעים של דופן הבטן לא תמיד גורמים לתסמינים, אך לעיתים ניתן לראות או למשש אותם כאשר ישנו תוכן של מעי או רקמה שבולט החוצה. כמו-כן, הבקע יכול להיות מלווה בכאב, במיוחד בזמן שיעול או מאמץ, בהם יש שימוש בשרירי הבטן.

מתי כדאי לעבור ניתוח לתיקון הבקע?

לא כל הבקעים דורשים טיפול. ההחלטה על ניתוח תתקבל על ידי הרופא והמטופל ביחד. לרוב כאשר הבקע אינו כואב או מפריע, אין צורך בשום טיפול רק במעקב. טיפול ניתוחי מתאים במקרים בהם הבקע גורם לכאב, על מנת לשפר את איכות חייו של המטופל ובמקרים בהם החלק שבולט החוצה מהבקע אינו ניתן להחזרה פנימה על ידי הרופא (מצב שנקרא לעיתים "בקע כלוא"). במצבים אלו ישנה סכנה לפגיעה באספקת הדם של האיברים הבולטים, לרוב מדובר במעי ולכן יש לנתח בהקדם האפשרי על מנת שלא תהיה פגיעה בלתי הפיכה במעי, דבר אשר יצריך את כריתת החלק הפגוע.

קיימות שתי גישות לניתוח, אשר יבחרו על פי גודל הבקע, מיקומו בדופן הבטן ומצב בריאותו הכללי של המטופל:

ניתוח פתוח – במהלך ניתוח פתוח המנתח מבצע חתך מינימלי ככל האפשר באזור הבקע. לאחר מכן, בודק את הרקמה שנתקעה או בולטת החוצה מהבקע ואם הרקמה בריאה ומקבלת אספקת דם תקינה, המנתח מחזיר אותה חזרה פנימה בעדינות (לעיתים יש צורך בהסרת חלק מהרקמה). לאחר מכן תופר המנתח את שכבות דופן הבטן בחזרה, כך שהאיברים לא יוכלו לבלוט החוצה. לעיתים, לפי הצורך, מוכנסת רשת מיוחדת שעוזרת לדופן הבטן להישאר סגורה ומונעת חזרה של הבקע בהמשך.

ניתוח לפרוסקופי – במהלך ניתוח לפרוסקופי המנתח מבצע מספר חתכים, קטנים בהרבה מאלו שמבוצעים בניתוח הפתוח. המנתח מכניס כלים ארוכים וצרים לתוך אזור חלל הבטן שבו הבקע נמצא. באחד מהכלים מותקנת מצלמה בקצה (לפרוסקופ) המשדרת ישירות למסך טלוויזיה שנמצא בחדר הניתוח. המנתח יכול להסתכל על המסך במהלך הניתוח ולהתאים את תנועותיו. בדומה לניתוח הפתוח, מחזיר המנתח את החלק שבלט החוצה אל תוך חלל הבטן ומתקן את הבקע, לרוב באמצעות רשת. כל פעולות הניתוח מבוצעות בתוך חלל הבטן.

במידה ובמהלך הניתוח נמצא כי חלק מהמעי סובל מחוסר באספקת דם, המנתח יצטרך לכרות חלק זה של המעי ולחבר את המעי מחדש ללא החלק שהוסר.

מהם הסיבוכים האפשריים בניתוח?

ניתוחי בקעים של דופן הבטן הקדמית הינם בטוחים לרוב ושיעור הסיבוכים בהם נמוך. הסיבוך הנפוץ ביותר הינו זיהום של פצע הניתוח. במצבים כאלה יינתן טיפול עם אנטיביוטיקה. במהלך הניתוח מתבצעת פעולת הנחת רשת שיכולה ליצור פגיעה במעיים וצורך לתקנם תוך כדי הניתוח. בנוסף, הרשת עצמה יכולה להזדהם ויהיה צורך להוציאה. יש לציין שזיהום של הרשת הינו נדיר ביותר.

ההחלמה לאחר הניתוח

בימים הראשונים לאחר הניתוח מומלץ להרבות במנוחה. רצוי להחזיק כרית בהישג יד על מנת להניחה בעדינות על הבטן בעת שיעול או התעטשות. אזור הניתוח יכול לכאוב מעט ולהיות נפוח למשך מספר ימים אך תחושה זו תפחת ותחלוף עם הזמן. יש להימנע מהרמת משאות כבדים ולא ניתן לעסוק בפעילות ספורטיבית מאומצת במשך מספר שבועות. עם זאת, חשוב לציין שאין מניעה מהליכה קלה והיא אפילו מומלצת כבר מהימים הראשונים לאחר הניתוח. לרוב, ניתן לחזור לעבודה תוך זמן קצר מביצוע הניתוח.

 

לשאלות נוספות בנוגע לניתוחי בקע ולייעוץ מומלץ ליצור קשר ולהגיע לבדיקה – צרו קשר עכשיו.