You are currently viewing אורח חיים בריא אחרי ניתוח בריאטרי

אורח חיים בריא אחרי ניתוח בריאטרי

ניתוח בריאטרי הוא פתרון מצוין עבור אנשים שסובלים מעודף משקל קיצוני לאורך חייהם. אלו אנשים שבדרך כלל עברו אינספור תהליכי הרזייה, הצליחו לרדת במשקל והעלו אותו מחדש, או לא הצליחו להתניע תהליך אמיתי של הרזייה.

הם עברו דרך הדיאטות השגרתיות שאומרות – הכל דל קלוריות, המשיכו אל הבטחות שאם יאכלו רק כרוב, בשרים ושומנים או שוקולד יורזו באורח פלא. הם סיימו מיואשים ומאוכזבים, כאשר הניתוח הוא המוצא האחרון. ניתוח בריאטרי בהחלט מספק פתרון יעיל לטווח הארוך ועוזר להפחית במשקל באופן משמעותי, אבל חשוב לדעת שזוהי רק ההתחלה.

זה לא קסם – על החשיבות של אורח חיים בריא לאחר ניתוח בריאטרי

ניתוח בריאטרי מתניע תהליך של הורדה במשקל. עבור אנשים רבים זהו שרביט הקסם שמעניק להם תקווה אחרי שנים של התמודדות עם המשקל. חשוב לזכור שלא מדובר בקסם פשוט.

הניתוח מסייע לאדם הסובל מעודף משקל רב להפחית ממשקלו קילוגרמים רבים, אך לאורך הזמן, אותו אדם לא יוכל לשמור על התוצאות הטובות של הניתוח מבלי לתת מעצמו ולעשות את חלקו. ההתמודדות המשמעותית לאחר הניתוח איננה עם התפריט היומי שהתכווץ, אלא עם אורח חיים בריא יותר ומשמעת יומיומית גם בכל הקשור לפעילות גופנית.

כדי לשמור על חיים בריאים, על משקל תקין ועל רמת אנרגיה גבוהה לאחר הניתוח – חשוב ללמוד ולקיים אורח חיים בריא, הכולל תזונה על פי תפריט מזין ונכון להם ועל ידי כושר גופני קבוע. בין אם מדובר באימון בחדר הכושר השכונתי או עבודה עם מאמן כושר אישי שבונה תוכנית אימונים לאורך זמן.

פעילות גופנית – מלאכה חשובה לאחר ניתוח בריאטרי

לאחר ניתוח בריאטרי הגוף מסתגל מחדש לאוכל. כמו תינוק קטן, גם בוגרי הניתוח לומדים לאכול אחרת. השינוי התזונתי הזה מוליד תהליך של הורדה במשקל והמנותחים מורידים קילוגרמים רבים ממשקלם. לאחר תקופת ההחלמה, חשוב וצריך לאמץ גם שגרת פעילות גופנית קבועה, אשר תלווה את תהליך ההרזייה ותבטיח חיזוק של הגוף, ויסות של האנרגיה, פיתוח שרירים וחיטוב של הגוף.

פעילות גופנית המותאמת באופן אישי לשגרת החיים של אותו אדם ולצרכים היומיומיים שלו, עוזרת ונותנת מענה בכל הקשור לעיצוב הגוף, כך שעודפי העור – תופעה שכיחה לאחר ניתוח הרזייה – יהיו מינימליים והגוף יהיה חטוב ומעוצב.

אימון בהתאמה אישית – הפעילות המומלצת עבור מנותחים

הפעילות הגופנית הטובה ביותר עבור מנותחים שעברו ניתוח בריאטרי היא תוכנית אימונים מותאמת אישית. תוכנית זו, שנבנית על ידי מאמן אישי או במסגרת של אימון אישי בחדר כושר קבוע, צריכה להיות מתאימה לאדם שעד כה לרוב לא ביצע פעילות גופנית, שגופו משתנה ושצריך לחזק את השרירים ולעצב את הגוף.

התאמה אישית יוצרת עבור המנותחים את ההזדמנות לעבוד על דברים החשובים להם, להתאים את הפעילות לקצב החיים ולוודא שיוכלו להתמיד בה לאורך זמן.

פעילות שאיננה מותאמת אישית ואינה מדברת אל המנותח, לרוב תוביל לחוסר מחוייבות ולויתור על אימונים. הויתור הזה יכול להביא לתוצאה הפוכה ממה שאנחנו רוצים, כלומר לעלייה במשקל.

אכילה נכונה – הבסיס להרזייה מבוקרת ולשמירה על משקל תקין

רבים מהמטופלים שמתארים את ציפיותיהם מהניתוח, חושבים שיוכלו להנות ממנות גדושות של אוכל רב קלוריות לאחר הניתוח. "אפשר לאכול הכל ולרזות", אומרים רבים מהם. זוהי הנחה שאיננה נכונה.

לאחר ניתוח בריאטרי אנחנו לומדים לאכול אחרת. כל דבר שנכניס לתוך הגוף שלנו ייקבע איך נרגיש ואיך הגוף שלנו יסתגל למצב החדש. תזונה נכונה, המורכבת מתפריט אישי שניתן לכל מטופל ומותאם לו לפי שלבי ההחלמה מהניתוח וההתמודדות עם החיים שאחרי, היא חלק משמעותי בתהליך ההרזייה ובהבטחה לשמור על המשקל.

תזונה נכונה פירושה תפריט שכולל את כל אבות המזון, שמעניק לגוף כמה שיותר ויטמינים ומינרלים וכולל גם השלמות באמצעות תוספי מזון.

אכילה נכונה היא לא רק עניין של אוכל, אלא גם הרגלים נכונים. ארוחות קטנות וקבועות לאורך היום, שתיית מים שלא לצד הארוחה, נטילת תוספי מזון, ויתור על מזונות רבי סוכרים ועתירי שומן לטובת מזונות מלאים ומזינים ועוד.

הרגלים אלו מסייעים לנו לבסס שגרת חיים נכונה ובריאה, לשמור על תוצאות הניתוח לאורך זמן ולהרגיש מצוין.

אורח חיים בריא – תנאי להצלחת הניתוח

ניתוח בריאטרי הוא כאמור לא קסם. כל מי שנכנס אל חדר הניתוח חותם מול עצמו ומול הגוף שלו על חוזה שכולל מרכיבים רבים. תזונה נכונה ומלאה, לפי תפריט המותאם לשלבי ההחלמה השונים, הרגלי אכילה מדויקים ונכונים ופעילות גופנית קבועה ומותאמת אישית – אלו המרכיבים של אורח חיים בריא. אורח חיים בריא שהוא תנאי חובה להצלחת הניתוח.


לצפייה בתמונות לפני ואחרי ניתוחים בריאטרים – תמונות לפני ואחרי

לשאלות ותשובות נפוצות בנושא ניתוחים בריאטרים – שאלות ותשובות