You are currently viewing אבנים בכיס המרה

אבנים בכיס המרה

כיס המרה הוא איבר קטן דמוי שק הנמצא מתחת לכבד, צמוד לאונה הימנית. תפקידו לאגור נוזלים המיוצרים בכבד, להפרישם למערכת העיכול, ולסייע כך לעכל ולפרק מזון, בעיקר שומנים.

מיצי המרה מורכבים בעיקר ממים, ממלחים ומשומנים. כאשר חומרים אלה אינם מתמוססים היטב, כתוצאה מירידה בפעילות כיס המרה, למשל, נוצרים משקעים, ואלה עלולים להפוך לגושים קטנים או לאבנים. מסיבה זאת אבנים בכיס מרה הן תופעה שכיחה יותר בקרב נשים, בקרב אנשים בעלי משקל עודף ובקרב אנשים שהשילו קילוגרמים רבים ממשקלם.

אבנים בכיס המרה – האם יש צורך לטפל בהן?

אנשים רבים, ובמיוחד בעולם המערבי, סובלים מאבני מרה. בארצות הברית ל- 6% מהגברים ו-9% מהנשים יש אבני מרה במהלך חייהם. רוב האנשים המאובחנים עם אבני מרה לא סובלים מתסמינים כלשהם ואבני המרה מתגלות במקרה. אופן הטיפול באבני המרה תלויה בתסמיני המטופל, ממצאים בבדיקות הדמיה (אולטרה-סאונד, CT וכו') ובמידה וישנה הופעה של סיבוכים הנגרמים על ידי האבנים.

אבנים בכיס מרה שהתגלו במקרה ואינן גורמות לתסמינים

ברוב המקרים, אבני מרה שהתגלו במקרה ואינן גורמות לתסמינים לא דורשות פעולה כלשהי. כריתת כיס מרה על מנת למנוע תסמינים בעתיד אינה מומלצת מאחר והסיכון לפתח תסמינים הינו נמוך וגם אם תסמינים מתפתחים הם לרוב קלים בתחילה. עם זאת, כאשר הינך מאובחן עם אבנים חשוב להכיר את התסמינים שהן יכולות לגרום על מנת לפנות לטיפול רפואי במידת הצורך. ישנם מצבים מיוחדים בהם כן יש צורך בכריתה של כיס המרה גם כאשר האבנים אינן גורמות לתסמינים. מצבים אלו כוללים אנשים הנמצאים בסיכון מוגבר לסרטן של כיס המרה ואנשים הסובלים ממחלות המטולוגיות כדוגמת אנמיה חרמשית וספרוציטוזיס.

מדוע יש לטפל באבנים הגורמות לתסמינים?

למרות שכאמור רוב אבני המרה לא גורמות לתסמינים, אבני מרה יכולות לגרום לשורה של תסמינים ומצבים רפואיים שונים הדורשים טיפול רפואי. חלק ממצבים אלו יכולים לעיתים לסכן את חייו של המטופל-

 • קוליק ביליארי– מצב זה מתבטא בכאבים בצד הימני העליון של הבטן, מתחת לכלוב הצלעות. לעיתים כאב זה מלווה בבחילות, הקאות וכאבים בכתף הימנית. לרוב הכאבים מופיעים כאשר כיס המרה מתכווץ לאחר אכילת ארוחה שומנית ודוחף אבן לכיוון מוצא הכיס. לאחר זמן מה, כאשר הכיס נרפה, הכאבים חולפים. כאשר ישנה הופעה ראשונה של קוליק ביליארי ישנו סיכוי גבוה כי המטופל יחווה אירועים נוספים של קוליק ביליארי ויסבול מתסמינים נוספים וקשים יותר בהמשך.
 • דלקת חריפה של כיס המרה- מצב זה מתרחש כאשר ישנה חסימה מלאה של מוצא כיס המרה הנגרם על ידי אבן. בשונה מקוליק ביליארי שלרוב חולף לאחר מספר שעות, הכאב בדלקת החריפה הינו קבוע ומצב זה דורש טיפול רפואי מהיר.
 • זיהום בדרכי המרה- במידה ואחת מאבני המרה יוצאת מהכיס המרה לתוך דרכי המרה, היא יכולה להפריע לזרימת המרה לתוך המעיים. הפרעת זרימה גורמת לשינוי צבע העור והעיניים לצהוב (צהבת חסימתית) ובהמשך יכולה להתפתח לזיהום המכונה "כולנגיטיס". מצב זה מתבטא בכאבים בבטן העליונה הימנית יחד עם חום וצמרמורות ודורש טיפול רפואי דחוף.
 • דלקת לבלב- חסימת דרכי המרה על ידי אבן יכולה לגרום לדלקת בלבלב אשר מתבטאת בכאבים קבועים, לרוב במרכז הבטן העליונה יחד עם בחילות והקאות.

מהו הטיפול אבני המרה הגורמות לתסמינים?

הטיפול הנפוץ, המקובל והיעיל ביותר באבנים הגורמות לתסמינים הינו ניתוח להסרת כיס המרה. ניתוח זה מכונה "כוליציסטקטומי". ביצוע הניתוח מונע את ההתקפים עתידיים של קוליק ביליארי ואת שאר המצבים הרפואיים שפורטו לעיל.

במצבים מסוימים כאשר המטופל אינו יכול או אינו מסוגל לבצע ניתוח ישנן אפשרויות טיפוליות אחרות אך יש לזכור שהן אינן מבטיחות העלמות של כל האבנים והתסמינים שהן יכולות לגרום. אפשרויות אלו כוללות:

 • שימוש בתרופה המכונה "חומצה אורסודאוקסיכולית" אשר ממיסה את אבני המרה
 • בעבר בוצעו ניסיונות להמסה של אבני המרה באמצעות גלי-הלם חוץ גופיים. כיום טיפול זה נחשב לפחות יעיל ומבוצע במקומות בודדים בעולם בלבד.
 • הוצאה מלעורית של אבני מרה- בשיטה זו מוכנס צינור דק דרך העור לתוך כיס המרה. אבני המרה מתנקזות דרך הצינור. פעולה זו אינה מומלצת למטופלים אשר יכולים לעבור ניתוח.

האם אפשר לחיות ללא כיס מרה?

כיס המרה עצמו הינו איבר חלול בצורת אגס שאורכו 7.5-15 ס"מ הממוקם בבטן הימנית העליונה. תפקידו העיקרי של הכיס הוא לאגור ולרכז מרה, חומר המסייע בספיגה של מרכיבים תזונתיים רבים. עם זאת, בהחלט ניתן לחיות גם ללא כיס מרה והסרתו לא גורמת לסיבוכים קשים. לעיתים אנשים סובלים מצואה רכה ונפיחות אך תסמינים אלו הינם לרוב קלים וחולפים עם הזמן.

כיצד מסירים את כיס המרה?

השיטה הנפוצה ביותר להסרת כיס המרה הינה על ידי שימוש במכשיר הנקרא "לפרוסקופ". מכשיר זה מורכב מצינור ארוך ודק המכיל אור ומצלמה קטנה אשר מאפשרת למנתח להסתכל בתוך הבטן ללא פתיחתה. לצורך סוג זה של ניתוח, המנתח מבצע מספר חתכים קטנים (מספר מילימטרים בודדים לכל חתך), לאחר מכן הוא מכניס את הלפרוסקופ וכלים מיוחדים נוספים דרך החתכים האחרים ומסיר את כיס המרה עם האבנים בתוכו. ניתוח זה הינו בעל שיעורי הצלחה גבוהים מאוד וכרוך בפחות כאב לאחר הניתוח, שהות קצרה יותר בבית החולים ותוצאות קוסמטיות טובות יותר מאשר בניתוח בו מבוצעת פתיחה של הבטן (ניתוח פתוח). ניתוח פתוח מבוצע במצבים בהם לא ניתן להשתמש בלפרוסקופ בצורה בטוחה כדוגמת המצאות של כיס מרה מזוהם ודלקתי ביותר, במטופלים הסובלים מהפרעות קשות בקרישת דם, מטופלים בהם יש חשד לסרטן בכיס המרה, צלקות מרובות קודמות בדופן הבטן, ניתוח המבוצע בשליש השלישי של ההיריון ומטופלים עם מחלת כבד קשה.

סיכוני הניתוח כוללים:

 • נזק לדרכי המרה ליד כיס המרה
 • דימום
 • פגיעה במעי
 • זיהום

אבנים בדרכי המרה והטיפול בהן

אבנים בדרכי המרה יכולות להגרם כתוצאה ממעבר של אבן מרה מכיס המרה ו"תקיעתה" בדרכי המרה או כתוצאה מהיווצרות של אבנים בדרכי המרה עצמן. יש צורך להסיר אבנים אלו מאחר והימצאותן יכולה לגרום לצהבת, זיהום ודלקת חריפה בלבלב. הסרה האבנים יכולה להתבצע באמצעות ניתוח או בשיטה המכונה ERCP. בשיטה זו מוכנסת מכשיר מיוחד דרך הפה אל תוך המעיים ואל תוך דרכי המרה. באמצעות המכשיר ניתן לשלוף את האבנים מדרכי המרה.

לקבלת ייעוץ נרחב בנושא או לקביעת תורים, אתם מוזמנים ליצור קשר עוד היום עם ד"ר ספוז'ניקוב